Levering 1-2 hverdage Sikker betaling Klippet af rullen til dig
Fri fragt over 600 kr. · GOTS & OEKO-TEX®-certificerede stoffer
Forside / Butik / Metervarer / Jersey / Bomulds Jersey / Bomulds jersey - Støvet råhvid
○ Om stoffet

Bomulds jersey - Støvet råhvid er single jersey strikket i 95% bomuld og 5% lycra, 220 g/m² og 150 - 160 cm bred.

Støvet råhvid (dusty ecru) er en rolig, varm neutral, som mange bruger som fast basisfarve i garderoben. Nuancen fungerer både alene og som bundfarve sammen med mere klare farver.

Kvaliteten bruges ofte til T-shirts, bluser, bodyer og leggings, hvor du ønsker en elastisk metervare med stabil vægt. 220 g/m² giver en tæt jersey, der føles solid i syningen og samtidig giver god bevægelighed i det færdige tøj.

Økotex 100 betyder, at stoffet er testet for skadelige stoffer.

Vask ved 30 grader med vrangen ud. Undgå tørretumbler, og stræk let i facon efter vask. Se hele udvalget i vores ensfarvede stoffer.

Vi har også et stort udvalg af sytråd, hvis du skal bruge en farve, der matcher dit nye stof. Find det her: sytråd

Jeanette i butikken (illustration) Jeanette fra butikken i Ikast
Kvalitet95% bomuld, 5% lycra
Vægt220 g/m²
Bredde150 - 160 cm
CertificeringOEKO-TEX®
01 Pleje og første vask

Vask stoffet en gang, før du klipper. Trikot som dette kryber typisk 3-5 % ved første vask, og det er ærgerligt at opdage, når delene er syet sammen.

Stryg på vrangen ved lav varme.

Tip: Spring tørretumbleren over. Varmen slider elastanen, og så mister stoffet sit stræk i kanter og rib.

02 Levering

Vi sender hverdage fra Ikast med GLS. Stoffet rulles på pap, så dit stof kommer frem uden folder.

Læg i kurven · 90,00 kr.