Viscose Jersey Off White er single jersey strikket i 95% viscose og 5% lycra, 220 g/m² og 145-150 cm bred.
Off white giver et varmere udtryk end ren hvid og bruges ofte til T-shirts, toppe, bluser og kjoler, hvor du vil undgå et helt skarpt look. Nuancen fungerer godt som basis i både dame- og herrebeklædning og sammen med naturfarver og rolige toner.
Lycraandelen giver 4-vejs stræk og god bevægelighed i tøjet. Samtidig hjælper den med at holde faconen, så tøjet holder formen fra vask til vask. Viscose giver en glat overflade og et flot fald, som gør kvaliteten oplagt til tøj med mere drapering og bevægelse.
Mange vælger off white som supplement til hvid, når basisfarven skal være knækket.
Vask ved 30 grader med vrangen ud. Undgå tørretumbler. Brug gerne skånsomt vaskemiddel for at bevare farvetonen.
Vi har også et stort udvalg af sytråd, hvis du skal have en farve der matcher perfekt til dit nye stof. Find det her: sytråd








Der er ingen anmeldelser endnu.