Viscose Jersey Poudre er single jersey strikket i 95% viscose og 5% lycra, 220 g/m² og 145-150 cm bred.
Poudre ligger i den støvede rosa skala og bruges ofte til kjoler, bluser, T-shirts og toppe, hvor farven skal være afdæmpet og nem at kombinere. Nuancen fungerer også i kapselkollektioner, hvor du ønsker en rolig basisfarve, der spiller sammen med både lyse og mørke toner.
4-vejs stræk giver god bevægelighed i færdigsyet tøj, og lycra-andelen bidrager til bedre formstabilitet. Viscose giver en glat overflade og et flot fald, hvilket gør kvaliteten velegnet til tøj med rynk, læg eller mere vidde.
Syentusiaster vælger ofte denne type ensfarvet viscose jersey som supplement til bomuldsjersey, fordi udtrykket bliver et andet. Mange bruger den til serier, hvor komfort og et mere draperet look prioriteres. Ensartet farve gør det nemt at købe mere senere uden at ramme en anden nuance.
Vask ved 30 grader og helst med vrangen ud. Undgå tørretumbler for at bevare elasticitet og overflade fra vask til vask.
Vi har også et stort udvalg af sytråd, hvis du skal bruge en farve, der matcher dit nye stof. Find det her: sytråd
Jeanette
fra butikken i Ikast
01 Pleje og første vask
Vask stoffet en gang, før du klipper. Trikot som dette kryber typisk 3-5 % ved første vask, og det er ærgerligt at opdage, når delene er syet sammen.
Stryg på vrangen ved lav varme.
Tip: Spring tørretumbleren over. Varmen slider elastanen, og så mister stoffet sit stræk i kanter og rib.
02 Levering
Vi sender hverdage fra Ikast med GLS. Stoffet rulles på pap, så dit stof kommer frem uden folder.




