Jersey print med søde dådyr akvarel er et digitalprint jersey stof i 95% bomuld og 5% lycra, 220 g/m² og 160 cm bred.
Printet er udviklet eksklusivt og fås ikke andre steder. Akvareludtrykket giver bløde overgange i farverne og et mere illustrativt look, som skiller sig ud uden at virke skarpt i udtrykket.
Digitalprint-jersey bruges ofte til bluser, T-shirts, leggings og huer til baby og børn. Kvaliteten fungerer også til bodyer og lette kjoler, når du ønsker stræk og et print der følger snittet. Akvarelmønstret gør sig godt i både store flader og mindre dele som raglanærmer eller lommer.
Den ensartede overflade i single jersey strik giver et roligt printbillede, hvor farverne fremstår jævne. Det gør det lettere at planlægge tilskæring og placering, fordi motivet ikke “hopper” i overfladen. Farverne er stabile og leveres med ensartet farvegengivelse fra gang til gang i samme design.
Vask ved 30 grader med vrangen ud. Undgå tørretumbler. Hæng til tørre.
Byg serien op med basisvarer fra vores ensfarvede stoffer i matchende nuancer.
Vi har også et stort udvalg af sytråd, hvis du skal have en farve der matcher perfekt til dit nye stof. Find det her: sytråd








Der er ingen anmeldelser endnu.