Jersey print med juletraktorer i sne er digitalprint jersey i 95% bomuld og 5% lycra, 220 g/m² og 160 cm bredt.
Specifikationer:
- Materiale: 95% bomuld, 5% lycra
- Vægt: 220 g/m²
- Bredde: 160 cm
- Certificering: økotex
- Stræk: 2-vejs
- Konstruktion: Single jersey strikket
Traktormotivet gør printet relevant til juleserier, hvor du vil have et mere grafisk og legende udtryk i dit stof med print.
Jersey stof med juletraktorer i sne bruges ofte til børnetøj som bluser, leggings, natdragter og huer. Mange bruger også denne type print til en lille kapselgarderobe, hvor du vil sy sæt, der passer sammen på tværs af størrelser.
Spørgsmålet "kan man sy børnetøj i jersey?" dukker tit op. Jersey er et standardvalg til børnetøj, fordi elastikken giver bevægelighed, og fordi pasformen bliver mere tilgivende i brug.
Vægten på 220 g/m² giver en god balance mellem fylde og fleksibilitet, så tøjet får et pænt fald uden at føles tungt.
Farvegengivelsen er holdt ensartet, så motivet ser ens ud, hvis du køber mere senere.
Vask ved 30 grader med vrangen ud. Undgå tørretumbler.
Se resten af årets julestof.
Vi har også sytråd, hvis du skal bruge en farve, der matcher dit nye stof. Find det her: sytråd
Jeanette
fra butikken i Ikast
01 Pleje og første vask
Vask stoffet en gang, før du klipper. Trikot som dette kryber typisk 3-5 % ved første vask, og det er ærgerligt at opdage, når delene er syet sammen.
Stryg på vrangen ved lav varme.
Tip: Spring tørretumbleren over. Varmen slider elastanen, og så mister stoffet sit stræk i kanter og rib.
02 Levering
Vi sender hverdage fra Ikast med GLS. Stoffet rulles på pap, så dit stof kommer frem uden folder.
