Jersey print med pirattema 1 er digitalprint jersey i 95% bomuld og 5% lycra, 220 g/m² og 160 cm bred.
Pirattemaet fungerer godt til børnetøj med et tydeligt tema, og bruges ofte til bluser, leggings, huer og lette bukser, hvor motivet gerne må gå igen i en hel serie.
220 g/m² giver en tæt jersey, der typisk ikke virker gennemsigtig, og som har god dækkeevne ved almindelig brug. Lycraindholdet giver stræk i begge retninger, så tøjet får god bevægelighed og stadig ligger pænt efter gentagne vaske. Du kan købe mere senere uden store variationer, fordi farver og udtryk er stabile.
Vask ved 30 grader med vrangen ud. Undgå tørretumbler, og hæng til tørre.
Vi har også sytråd, hvis du skal bruge en farve, der matcher dit nye stof. Find det her: sytråd
Jeanette
fra butikken i Ikast
01 Pleje og første vask
Vask stoffet en gang, før du klipper. Trikot som dette kryber typisk 3-5 % ved første vask, og det er ærgerligt at opdage, når delene er syet sammen.
Stryg på vrangen ved lav varme.
Tip: Spring tørretumbleren over. Varmen slider elastanen, og så mister stoffet sit stræk i kanter og rib.
02 Levering
Vi sender hverdage fra Ikast med GLS. Stoffet rulles på pap, så dit stof kommer frem uden folder.




