Gobelin Premium - Får er et jacquardvævet gobelinstof i bomuld og polyester, i en fast konstruktion til boligbrug.
Jacquardvævningen giver motivet dybde, fordi mønsteret opstår i selve vævningen. Det giver et mere tekstilt udtryk end et tryk og gør kvaliteten velegnet til produkter, der skal holde faconen. Motivet med får fungerer godt til puder, tasker, bænkpuder og mindre polstrede flader, hvor du ønsker et roligt naturtema.
Den faste gobelinstruktur giver god dækkeevne, så stoffet ikke virker gennemsigtigt, og det står flot i det færdige resultat med skarpe kanter og tydelige syninger.
Vask skånsomt ved 30 grader. Undgå tørretumbler. Lad gerne emnet lufttørre for at bevare struktur og mål.
Vi har også sytråd, hvis du skal bruge en farve, der matcher dit nye stof. Find det her: sytråd
Jeanette
fra butikken i Ikast
01 Pleje og første vask
Vask stoffet en gang, før du klipper. Syntetiske fibre kryber kun lidt, men så syr du efter det mål, stoffet ender med at have.
Stryg ved lav varme. Syntetiske fibre tåler ikke et varmt strygejern.
Tip: Hold strygejernet på lav varme. Syntetiske fibre smelter, før de bliver glatte.
02 Levering
Vi sender hverdage fra Ikast med GLS. Stoffet rulles på pap, så dit stof kommer frem uden folder.
