Gobelin Premium – Forest Hill er et gobelin jacquardvævet boligstof i bomuld og polyester, ca. 400 g/m² og ca. 140 cm bredt.
Jacquardvævningen giver et tydeligt mønster med mange farvenuancer i selve vævningen. Forest Hill har et blomstret udtryk i grønne toner, som bruges ofte i interiørserier, hvor mønstret skal stå roligt og stadig give dybde. Gobelin-kvaliteten egner sig godt til puder, sædehynder, bænkpuder og lettere møbelbetræk, hvor du ønsker et fast stof med struktur.
Den vævede konstruktion giver en stabil kvalitet med god dækkevne, så mønstret fremstår ensartet på store flader. Det gør materialet relevant for syentusiaster og mindre interiørproducenter, der har behov for et boligstof, som holder formen i brug.
Indkøbere spørger ofte, om gobelin kan bruges til møbler. Svaret afhænger af belastningen, men som udgangspunkt er gobelin et stærkt valg til puder, hynder og møbelprojekter med moderat slid, fordi jacquardvævningen giver en tæt og stabil overflade.
Bestil gerne prøvemeter til farvegodkendelse før større udlæg. Farver og mønster leveres typisk ensartet fra rulle til rulle, hvilket gør det nemmere at planlægge produktion.
Vask skånsomt efter behov. Undgå tørretumbler for at bevare struktur og mål.sortiment.
Vi har også et stort udvalg af sytråd, hvis du skal have en farve der matcher perfekt til dit nye stof. Find det her: sytråd







Der er ingen anmeldelser endnu.