Hør blanding med smalle striber – sort er vævet stof i 60% hør og 40% bomuld, 155 g/m² og 140 cm bredt.
De smalle sorte striber giver et klassisk, roligt udtryk, som bruges ofte til skjorter, sommerbluser, kjoler og lette bukser. Den vævede hør/bomuldsblanding fungerer også til boligdetaljer som gardiner og duge, når du ønsker et mere naturligt look.
Hørfiberen bidrager med en let, tør struktur, mens bomuld gør kvaliteten mere stabil og nem at arbejde med. Vægten på 155 g/m² giver et stof, der er let og åndbart, uden at være for kraftigt. Striberne hjælper samtidig med at skabe et ensartet udtryk i færdigsyede modeller.
Kvaliteten bliver ofte valgt af syentusiaster, der ønsker en sikker basisvare med mønster og et tidløst udtryk, de kan vende tilbage til. Den stribede metervare er oplagt, når du vil have et naturmateriale med et mere grafisk præg.
Vask ved 40 grader. Undgå tørretumbler. Stryg ved middel til høj varme for et mere glat look.
Vi har også et stort udvalg af sytråd, hvis du skal have en farve der matcher perfekt til dit nye stof. Find det her: sytråd








Der er ingen anmeldelser endnu.