Viscose Jersey Dusty Lilac er single jersey strikket i 95% viscose og 5% lycra, 220 g/m² og 145-150 cm bred.
Dusty Lilac bruges ofte til kjoler, bluser, T-shirts og leggings, når du ønsker en afdæmpet lilla tone til ensfarvede serier. Farven fungerer godt som supplement, fordi den matcher både lyse neutrale farver og mørkere nuancer.
Single jersey-strikken i viscose giver en tæt og glat overflade med flot fald. Vægten på 220 g/m² bidrager til bedre dækkeevne end meget lette viscosekvaliteter, uden at stoffet bliver for kraftigt. Lycra giver et mere kontrolleret stræk, så tøjet får god bevægelighed og virker mere formstabilt i brug. Ensartet metervare gør det nemmere at kombinere farver og sy flere modeller med samme udtryk.
Vask ved 30 grader og med vrangen ud, når du vil passe på overfladen. Undgå tørretumbler. Stryg ved lav varme.
Vi har også et stort udvalg af sytråd, hvis du skal have en farve der matcher perfekt til dit nye stof. Find det her: sytråd








Der er ingen anmeldelser endnu.