Merino uld jersey – Antracit meleret er en single jersey strikket uldkvalitet i 100% uld, 200 g/m² og 150 cm bred.
Antracit meleret ligger i den mørke ende af gråskalaen og giver et mere markant, men stadig neutralt udtryk. Farven bruges ofte til bluser, undertrøjer, leggings og kjoler, hvor der ønskes et mørkt basislook, som kan sælges hele året. Meleret antracit er også velegnet når du vil minimere synlige brugsspor i hverdagstøj.
Uldjerseyens 4-vejs stræk giver god bevægelighed i det færdige tøj. Det gør kvaliteten relevant i serier, hvor pasform og komfort vægter højere end et stift udtryk. Mange indkøbere spørger, om uldjersey kan erstatte bomuldsjersey i en basislinje. En 100% uld jersey kan bruges på samme type styles, men den opleves varmere og mere temperaturregulerende, så den placeres ofte som premium-basis i butikkens sortiment.
Merino uld jersey bestilles typisk af syentusiaster og mange syentusiaster, der ønsker en stabil uldmetervare som kan sælges som fast vare. Ved sourcing af stof engros i Danmark er mørke basisfarver et sikkert valg, fordi de har lav retur- og restlager-risiko og kan genbestilles løbende. Den melerede effekt bidrager til et ensartet udtryk fra rulle til rulle.
Vask på uldprogram med uldvaskemiddel. Undgå tørretumbler. Tør tøjet fladt.
Se hele uldgruppen og relaterede kvaliteter her: .
Vi har også et stort udvalg af sytråd, hvis du skal have en farve der matcher perfekt til dit nye stof. Find det her: sytråd









Der er ingen anmeldelser endnu.