Jersey print med små retro blomster – blomme er et digitalprint i single jersey strikket 95% bomuld og 5% lycra, 200 g/m² og 150 cm bred.
Retroblomster i blomme-nuancer giver et mere grafisk udtryk, som bruges ofte til kjoler, bluser, nederdele med jersey-linning og leggings. Mønstret fungerer også til børnetøj, når du ønsker et klassisk print med tydelige farver.
Single jersey strikket i 200 g/m² giver en god balance mellem fald og stabilitet. Kvaliteten draperer pænt i kjoler og bluser, og lycra-andelen hjælper tøjet med at holde faconen i brug. Printet er ensartet og påvirkes ikke af stræk, så de små elementer forbliver tydelige i sømme og kurver.
Syentusiaster vælger ofte retroprints som et alternativ til ensfarver, fordi de kan sælges året rundt. Mange syentusiaster bruger printet til korte serier, hvor det er vigtigt at kunne klippe effektivt med små rapporter. Vi leverer fra lager, så du kan genbestille hurtigt, når en style sælger.
Vask ved 30 grader med vrangen ud. Undgå tørretumbler, og lad tøjet tørre på bøjle eller fladt.
Se også vores udvalg af matchende basisfarver i til paneler og ribkanter.
Vi har også et stort udvalg af sytråd, hvis du skal have en farve der matcher perfekt til dit nye stof. Find det her: sytråd







Der er ingen anmeldelser endnu.